fbpx

סחרחורת

סחרחורת היא מונח המשמש לתיאור מגוון תחושות, כגון תחושת עילפון, חולשה או חוסר יציבות, מה שמוביל לרוב לחוסר איזון בהתמצאות המרחבית של אדם. זהו סימפטום נפוץ שיכול להופיע אצל אנשים בכל הגילאים, כולל במהלך ההיריון ואצל ילדים, ויכול להיגרם ממגוון גורמים, כגון מצבים בריאותיים מסוימים, תרופות או בעיות באוזן הפנימית או במוח. סחרחורת יכולה להיות מלווה בתסמינים אחרים כמו בחילות ויכולה להופיע בתנוחות מסוימות, כגון בשכיבה. ישנן אסטרטגיות שונות לניהול והרגעת סחרחורת.

מה לעשות כשחווים סחרחורת

סחרחורת יכולה להיות תחושה מטרידה ומטרידה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים. כאשר חווים סחרחורת, חשוב לנקוט בצעדים מסוימים כדי להקל על התסמינים ולהבטיח את הביטחון האישי. ראשית, מציאת סביבה יציבה ובטוחה היא חיונית למניעת נפילות או תאונות. מומלץ לשבת או לשכב במצב נוח עד שהסחרחורת תירגע. נטילת נשימות איטיות ועמוקות יכולה לעזור לווסת את הנשימה ולהרגיע את הגוף. בנוסף, התמקדות בנקודה קבועה או באובייקט יכול לספק עוגן חזותי, להפחית את תחושות הסחרחורת. במקרים חמורים יותר או כאשר התסמינים נמשכים, מומלץ לפנות לטיפול רפואי כדי לזהות ולטפל בכל הגורמים הבסיסיים לסחרחורת. בסך הכל, שילוב של מנוחה, טכניקות הרפיה והערכה רפואית יכולים לעזור בניהול והקלה של אפיזודות של סחרחורת.

סחרחורת במהלך ההריון

סחרחורת במהלך הריון היא תסמין שכיח שחווים אמהות לעתיד רבות. ההערכה היא כי עד 75% מהנשים ההרות עלולות לחוות סחרחורת בשלב מסוים במהלך הריון. שינויים הורמונליים, עלייה בנפח הדם ושינויים בלחץ הדם הם חלק מהגורמים התורמים לסחרחורת בתקופה זו.

במהלך ההריון, הגוף עובר שינויים פיזיולוגיים משמעותיים לתמיכה בעובר הגדל. העלייה בנפח הדם, במיוחד התרחבות מערכת הדם, יכולה להוביל לירידה בלחץ הדם. ירידה זו בלחץ הדם, במיוחד בעת קימה ממצב ישיבה או שכיבה, עלולה לגרום לסחרחורת. בנוסף, שינויים הורמונליים כגון עלייה ברמות הפרוגסטרון עלולים לגרום להרפיית כלי הדם, מה שתורם עוד יותר לירידה בלחץ הדם ולסחרחורת שלאחר מכן.

יתר על כן, סחרחורת במהלך ההריון יכולה להיות מופעלת גם על ידי גורמים אחרים כגון התייבשות, רמות נמוכות של סוכר בדם או אנמיה. חשוב לנשים בהריון לשמור על לחות, לאכול ארוחות קבועות ומאוזנות, ולהבטיח שהן עונות על הצרכים התזונתיים שלהן כדי למזער את התרחשות הסחרחורת.

סחרחורת בשכיבה

סחרחורת בשכיבה, המכונה גם ורטיגו בעמדה, היא מצב המאופיין בתחושת סיבוב או תחושת סחרחורת בעת שינוי תנוחה ממצב זקוף לשכיבה. תופעה זו מתרחשת עקב הפרעה באיברי שיווי המשקל של האוזן הפנימית, המכונה מערכת הווסטיבולרית.

לאוזן הפנימית תפקיד מכריע בשמירה על איזון והתמצאות במרחב. הוא מכיל גבישי סידן זעירים הנקראים otoliths, הממוקמים בדרך כלל בחומר דמוי ג'ל בתוך האוזן הפנימית. עם זאת, גורמים מסוימים עלולים לגרום לעקירתם של האוטוליטים הללו ולנדידה לתוך התעלות החצי-מעגליות, אשר אחראיות על זיהוי תנועות סיבוביות.

בשכיבה, תנועת האוטוליתים בתעלות החצי-מעגליות עלולה לשלוח אותות מטעים למוח, ולגרום לחוסר התאמה בין מערכת הראייה למערכת הוסטיבולרית. בלבול זה מוביל לתחושת סחרחורת. הסיבות המדויקות לעקירה של otoliths עשויות להשתנות, אך לעיתים קרובות היא קשורה לטראומה בראש, ניוון של האוזן הפנימית עקב הזדקנות, או אפילו שינויים במיקום הראש במהלך השינה.

מלבד ורטיגו בעמדה, מצבים אחרים כגון ורטיגו עמדה שפירה (BPPV) עלולים לגרום לסחרחורת בשכיבה. BPPV מתרחש כאשר גבישי סידן נעלמים ממקומם ונודדים לתוך התעלות החצי-מעגליות, וכתוצאה מכך אפיזודות פתאומיות של סחרחורת או ורטיגו המופעלים על ידי תנועות ראש ספציפיות.

למרבה המזל, ניתן לטפל ביעילות בסחרחורת בשכיבה. תמרוני מיקום מחדש של תעלת, כגון תמרון Epley, משמשים בדרך כלל כדי למקם מחדש את האוטליתים שנעקרו ממקומם ולהקל על התסמינים. ניתן גם לרשום תרגילי פיזיותרפיה ותרופות כדי לנהל את המצב.

סחרחורת ובחילות

השילוב של סחרחורת ובחילות יכול להיות די מטריד ולעתים קרובות מעיד על בעיה בריאותית בסיסית. תסמינים אלו יכולים להופיע יחד מסיבות שונות ועשויים להיות תוצאה של בעיות בתוך האוזן הפנימית, כגון הפרעות וסטיבולריות או זיהומים. בנוסף, סחרחורת ובחילות יכולות להיגרם גם ממצבים כמו מיגרנות, רמות נמוכות של סוכר בדם, תופעות לוואי תרופתיות, חרדה, או אפילו מחלת תנועה.

כאשר סחרחורת ובחילות מתרחשות יחד, זה יכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של אדם, לגרום לאי נוחות ולהשפיע על יכולתו לבצע פעולות יומיומיות. תחושת הסחרחורת יכולה לנוע מתחושת סחרחורת או חוסר יציבות ועד לתחושת סיבוב או סיבוב. בחילות, לעומת זאת, מתאפיינות לרוב בתחושת בחילה בבטן, לעיתים מלווה בדחף להקיא.

המנגנון המדויק מאחורי השילוב של סחרחורת ובחילות אינו מובן במלואו. עם זאת, מאמינים שתפקידה של האוזן הפנימית באיזון ובשיווי משקל, יחד עם האינטראקציה המורכבת בין המערכת הוסטיבולרית, המוח ומערכת העיכול, תורמים לתסמינים אלו. המוח מקבל אותות מהאוזן הפנימית לגבי מיקום הגוף ותנועתו, וכאשר האותות הללו מופרעים או מתפרשים בצורה שגויה, זה עלול להוביל לסחרחורת ובחילות.

למרות שסחרחורת לרוב אינה מעידה על בעיות בריאותיות חמורות, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי אם היא נמשכת, חוזרת לעיתים קרובות או חמורה, מכיוון שהיא יכולה להיות סימפטום של מצבים בריאותיים בסיסיים. הבנת הטריגרים, הסימפטומים הקשורים ואסטרטגיות טיפול יעילות, כגון תמרונים מסוימים או שינויים באורח החיים, יכולים לעזור מאוד בהתמודדות עם סחרחורת ובמזעור השפעתה על חיי היומיום.

שתפו:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
מאמרים נוספים שכדאי לקרוא

תסמונת דאון

תסמונת דאון היא הפרעה גנטית מולדת הנובעת מעודף כרומוזום. אדם עם תסמונת דאון נולד עם 47 כרומוזומים במקום 46, כתוצאה מקיום שלושה עותקים של כרומוזום

שקיפות עורפית

שקיפות עורפית היא בדיקת סקר לא פולשנית המתבצעת במהלך ההיריון, במטרה להעריך את הסיכון להפרעות כרומוזומליות בעובר, בעיקר תסמונת דאון. הבדיקה מודדת את עובי שכבת

יבלת בנרתיק

יבלות בנרתיק: מה צריך לדעת? יבלות בנרתיק, הידועות גם בשם קונדילומה אקומינטה, הן נגעים עוריים קטנים ורכים המופיעים באזור איברי המין. הן נגרמות על ידי

תרופת סבתא לכאבי אוזניים

תרופת סבתא לכאבי אוזניים

תרופת סבתא לכאבי אוזניים הן טיפולים עממיים שעוברים מדור לדור ונועדו להקל על תסמינים שונים, ביניהם כאבי אוזניים. חשוב לציין שתרופות סבתא אינן תמיד מבוססות

זמינים 24/7 דילוג לתוכן