fbpx

התקף לב

התקף לב, המכונה רפואית אוטם שריר הלב, הוא מצב רפואי חמור שבו אספקת הדם ללב נחסמת לפתע, לעתים קרובות על ידי קריש דם. זה יכול לגרום לתסמינים כמו כאבים בחזה, קוצר נשימה וחרדה. התקף לב הוא מצב חירום רפואי שעלול להוביל לסיבוכים קטלניים אם לא מטפלים בו באופן מיידי. מתח, גיל, לחץ דם גבוה וגורמים אחרים יכולים להגביר את הסיכון להתקף לב.

אוטם שריר הלב: מהו התקף לב?

התקף לב, המכונה רפואית אוטם שריר הלב, מתרחש כאשר זרימת הדם לחלק בשריר הלב נחסמת, מה שמוביל למוות של רקמת שריר זו. חסימה זו נגרמת בדרך כלל מהצטברות פלאק בעורקים הכליליים, המספקים דם עשיר בחמצן ללב. כאשר הרובד נקרע, זה יכול לעורר היווצרות של קריש דם החוסם את זרימת הדם ללב. כתוצאה מכך, החלק הפגוע של הלב אינו מקבל את החמצן והחומרים המזינים הדרושים, מה שמוביל לנזק לתאים ולנזק קבוע בשרירי הלב.

תסמינים נפוצים של התקף לב כוללים כאב או אי נוחות בחזה, קוצר נשימה, בחילה, סחרחורת והזעה קרה. עם זאת, תסמינים אלה יכולים להשתנות בין אנשים, וחלקם עשויים לחוות סימנים פחות אופייניים כגון כאבי לסת, כאבי גב, או אפילו ללא תסמינים כלל, במיוחד אצל נשים ומבוגרים. יש חשיבות מכרעת לזהות את סימני האזהרה ולפנות לטיפול רפואי מיידי, שכן התערבות מוקדמת מגדילה משמעותית את סיכויי ההישרדות ומפחיתה את הסיכון לסיבוכים ארוכי טווח.

אבחון התקף לב כרוך בשילוב של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות שונות, כולל אלקטרוקרדיוגרמות (ECG), בדיקות דם וטכניקות הדמיה כמו אנגיוגרפיה. הטיפול כולל בדרך כלל החזרת זרימת הדם לעורק החסום באמצעות פרוצדורות כגון אנגיופלסטיקה או ניתוח מעקפים. תרופות, כגון מדללי דם וחוסמי בטא, עשויות להירשם גם כדי לנהל תסמינים ולהפחית את הסיכון לבעיות לב עתידיות.

האם לחץ יכול לגרום להתקף לב

הקשר בין מתח והתקפי לב היה נושא לעניין ומחקר משמעותיים. בעוד שמתח לבדו אינו גורם ישירות להתקף לב, הוא יכול לתרום להתפתחות מחלות לב וכלי דם ולעורר אירוע אצל אנשים שכבר נמצאים בסיכון.

מתח ממושך עלול להוביל למנגנוני התמודדות לא בריאים כמו אכילת יתר, עישון או צריכת אלכוהול מופרזת, כולם גורמי סיכון ידועים למחלות לב. בנוסף, מתח יכול להשפיע על רמות לחץ הדם, להגביר את קצב הלב ולקדם את שחרור הורמוני הלחץ כמו קורטיזול, אשר יכול להיות בעל השפעות מזיקות על מערכת הלב וכלי הדם.

מחקרים מראים שמתח כרוני יכול לתרום להיווצרות רובד בעורקים, מה שהופך אותם לרגישים יותר לחסימות. יתר על כן, מתח יכול גם להוביל לדלקת בתוך הגוף, אשר מאמינים כי היא משחקת תפקיד בהתפתחות והתקדמות של מחלות לב.

חשוב לציין שתגובות אינדיבידואליות ללחץ יכולות להשתנות, ולא כל מי שחווה מתח יפתח מחלת לב או יחטוף התקף לב. עם זאת, ניהול מתח באמצעות מנגנוני התמודדות בריאים, כגון פעילות גופנית, טכניקות הרפיה וחיפוש תמיכה מאנשים אהובים או אנשי מקצוע, יכול להיות מועיל לבריאות הלב הכללית.

מצרבת להתקף לב: פענוח הסימנים

זיהוי הסימנים והבחנה בין צרבת להתקף לב יכולים להיות חיוניים לפנייה לקבלת טיפול רפואי מתאים. בעוד צרבת היא מצב שכיח המאופיין בתחושת צריבה בחזה, התקף לב הוא אירוע מסכן חיים הדורש התערבות רפואית מיידית.

למרות שצרבת והתקף לב יכולים לחלוק תסמינים דומים, יש הבדלים מרכזיים שצריך לשים לב אליהם. צרבת מתרחשת בדרך כלל לאחר ארוחה או בשכיבה, וניתן להקל על אי הנוחות על ידי סותרי חומצה או שינויים בתנוחה. מצד שני, התקף לב מופיע לעיתים קרובות בפתאומיות ועלול להיות מלווה בכאבים עזים בחזה או בלחץ המקרין לזרועות, הלסת או הגב.

סימנים אחרים להתקף לב עשויים לכלול קוצר נשימה, בחילה, סחרחורת והזעה קרה. חשוב לציין שתסמינים אלו יכולים להשתנות בין אדם לאדם וכי נשים עלולות לחוות תסמינים שונים או לא טיפוסיים, כגון עייפות, הפרעות עיכול או אי נוחות בגב העליון או בלסת.

אם אתה חושד שאולי אתה או מישהו אחר סובלים מהתקף לב, חיוני לפנות לטיפול רפואי מיידי על ידי התקשרות לשירותי חירום. זמן הוא המהות בטיפול בהתקף לב, שכן התערבות רפואית מהירה יכולה לסייע במזעור הנזק לשריר הלב ולשפר את סיכויי ההישרדות.

כדי לשלול התקף לב, אנשי מקצוע בתחום הבריאות עשויים לערוך סדרה של בדיקות, כולל אלקטרוקרדיוגרמה (ECG), בדיקות דם למדידת אנזימי לב ואנגיוגרמה כלילית כדי להעריך את זרימת הדם בלב. אמצעי אבחון אלו יכולים לספק אבחנה סופית ולהנחות אפשרויות טיפול מתאימות כדי למנוע סיבוכים נוספים.

סיכוני התקפי לב על פני גיל ומין

התקפי לב יכולים להשפיע על אנשים מכל הגילאים והמינים, אך גורמים מסוימים עשויים להגביר את הרגישות לאירוע מסכן חיים זה. לגיל יש תפקיד משמעותי בסיכון להתקפי לב, כאשר אנשים מבוגרים בדרך כלל רגישים יותר. ככל שאנשים מתבגרים, העורקים שלהם עשויים להיות צרים יותר ופחות גמישים, מה שמגביר את הסבירות להצטברות פלאק וחסימות שעלולות לעורר התקף לב. עם זאת, חשוב לציין כי התקפי לב יכולים להתרחש בכל גיל, כולל אצל אנשים צעירים יותר עם מצבי לב או גורמי סיכון בסיסיים.

המגדר משפיע גם על הסיכון להתקפי לב. באופן מסורתי, גברים נחשבים יותר בסיכון, במיוחד מכיוון שהם נוטים לחוות התקפי לב בגיל צעיר יותר בהשוואה לנשים. עם זאת, נשים אינן חסינות מפני התקפי לב, והסיכון שלהן עולה לאחר גיל המעבר. אסטרוגן, הורמון המספק הגנה מסוימת מפני מחלות לב, פוחת במהלך גיל המעבר, מה שעלול להגביר את הסיכון להתקפי לב. בנוסף, נשים עלולות לחוות תסמינים שונים מאשר גברים במהלך התקף לב, מה שהופך את האבחנה והתערבות רפואית בזמן מאתגר.

גורמי סיכון שונים יכולים לתרום עוד יותר לרגישות של אדם להתקפי לב, ללא קשר לגיל או למין. גורמי סיכון אלו כוללים עישון, לחץ דם גבוה, רמות כולסטרול גבוהות, סוכרת, השמנת יתר, אורח חיים בישיבה והיסטוריה משפחתית של מחלות לב. חשוב להתייחס ולנהל את גורמי הסיכון הללו באמצעות שינויים באורח החיים, כגון אימוץ תזונה בריאה, עיסוק בפעילות גופנית סדירה והפסקת עישון, כדי להפחית את הסבירות להתקף לב.

סימנים להתקף לב

סימנים להתקף לב יכולים להשתנות מאדם לאדם, אך הסימן השכיח ביותר הוא כאב בחזה. הכאב יכול להיות מתואר כלחץ, מועקה, סחיטה או כאב. הוא יכול להופיע במרכז החזה, בין השדיים, או בצד שמאל של החזה. הכאב יכול להקרין גם לאזורים אחרים בגוף, כגון הכתף, הזרוע, הצוואר, הלסת או הבטן העליונה.

סימנים נוספים להתקף לב כוללים:

 • קוצר נשימה
 • הזעה קרה
 • בחילות והקאות
 • חולשה או עייפות
 • סחרחורת
 • תחושת אי נוחות כללית

חשוב לציין כי לא כל מי שעובר התקף לב חווה את כל התסמינים הללו. חלק מהאנשים עשויים לחוות רק כמה מהם, או אפילו אף אחד מהם.

התקף לב תסמינים

התקף לב, או אוטם שריר הלב, הוא מצב חירום רפואי המתרחש כאשר עורק הכלילי, המספק דם לשריר הלב, נחסם. חסימה זו מונעת מאספקת הדם והחמצן לחלק מהשריר, מה שעלול לגרום למוות של תאי השריר.

הסימנים והתסמינים של התקף לב יכולים להשתנות מאדם לאדם, אך הסימן השכיח ביותר הוא כאב בחזה. הכאב יכול להיות מתואר כלחץ, מועקה, סחיטה או כאב. הוא יכול להופיע במרכז החזה, בין השדיים, או בצד שמאל של החזה. הכאב יכול להקרין גם לאזורים אחרים בגוף, כגון הכתף, הזרוע, הצוואר, הלסת או הבטן העליונה.

תסמינים של התקף לב אצל נשים

תסמיני התקף לב אצל נשים יכולים להיות שונים מאשר תסמיני התקף לב אצל גברים. נשים עשויות לחוות כאב בחזה בצורה שונה, או שהן עשויות לחוות תסמינים שאינם קשורים לחזה, כגון:

 • כאבים או תחושת אי נוחות בבטן העליונה
 • בחילות והקאות
 • קוצר נשימה
 • הזעה קרה
 • חולשה או עייפות
 • סחרחורת

חשוב להיות מודעים לכך שנשים עלולות לחוות תסמינים שונים להתקף לב. אם את אישה וחושדת שאת עוברת התקף לב, חשוב לפנות לטיפול רפואי מיידי.

תסמינים של התקף לב שקט

התקף לב שקט הוא התקף לב שלא גורם לכאב בחזה. התקפי לב שקטים הם שכיחים יותר אצל אנשים מבוגרים, אנשים עם גורמי סיכון רבים להתקף לב, ואנשים עם סוכרת.

תסמינים של התקף לב שקט יכולים לכלול:

 • קוצר נשימה
 • הזעה קרה
 • חולשה או עייפות
 • סחרחורת
 • תחושת אי נוחות כללית

דופק בזמן התקף לב

קצב הלב בזמן התקף לב יכול להשתנות מאדם לאדם, בהתאם למספר גורמים, כגון:

 • מיקום החסימה בכלי הדם הכלילי
 • מידת החסימה
 • מצב בריאותו הכללי של האדם

בדרך כלל, קצב הלב בזמן התקף לב הוא מהיר יותר מהקצב הנורמלי. זה קורה מכיוון שהלב צריך לעבוד קשה יותר כדי לספק דם לחלקים של השריר שהם חסרים באספקת דם. קצב הלב יכול להגיע ל-100 פעימות בדקה או יותר.

במקרים מסוימים, קצב הלב בזמן התקף לב יכול להיות איטי יותר מהקצב הנורמלי. זה קורה מכיוון שהלב לא מקבל מספיק חמצן, מה שעלול לגרום לירידה בפעילות החשמלית שלו. קצב הלב יכול לרדת ל-60 פעימות בדקה או פחות.

בנוסף לשינויים בקצב הלב, התקף לב יכול גם לגרום לדופק לא סדיר. זה קורה מכיוון שהחסימה בכלי הדם הכלילי עלולה להפריע לפעילות החשמלית של הלב.

מדידת דופק בזמן התקף לב: (למידע נוסף על דופק תקין אצל מבוגרים)

 • הנח את האצבע המורה והאצבע האמצעית שלך על אבי העורקים, הממוקם בצד הימני של הצוואר, ממש מתחת לאוזן.
 • השתמש בשעון כדי למדוד את מספר הפעמים שהלב שלך פועם במשך דקה אחת.
 • אם אתה לא בטוח איך למדוד דופק, בקש מאדם אחר לעזור לך.

חשוב לזכור שהתקף לב הוא מצב חירום רפואי. אם חושדים שמישהו עובר התקף לב, פנו לטיפול רפואי מיידי. כמו כן, ניתן לחייג אלינו ולהזמין רופא פרטי עד הבית שיגיע אליכם במהירות במסגרת כתב שירות רפואי.

שתפו:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
מאמרים נוספים שכדאי לקרוא

תסמונת דאון

תסמונת דאון היא הפרעה גנטית מולדת הנובעת מעודף כרומוזום. אדם עם תסמונת דאון נולד עם 47 כרומוזומים במקום 46, כתוצאה מקיום שלושה עותקים של כרומוזום

שקיפות עורפית

שקיפות עורפית היא בדיקת סקר לא פולשנית המתבצעת במהלך ההיריון, במטרה להעריך את הסיכון להפרעות כרומוזומליות בעובר, בעיקר תסמונת דאון. הבדיקה מודדת את עובי שכבת

יבלת בנרתיק

יבלות בנרתיק: מה צריך לדעת? יבלות בנרתיק, הידועות גם בשם קונדילומה אקומינטה, הן נגעים עוריים קטנים ורכים המופיעים באזור איברי המין. הן נגרמות על ידי

תרופת סבתא לכאבי אוזניים

תרופת סבתא לכאבי אוזניים

תרופת סבתא לכאבי אוזניים הן טיפולים עממיים שעוברים מדור לדור ונועדו להקל על תסמינים שונים, ביניהם כאבי אוזניים. חשוב לציין שתרופות סבתא אינן תמיד מבוססות

זמינים 24/7 דילוג לתוכן